poniedziałek, 30 marca 2015

Studenci historii robią filmy # 2

Kontynuujemy przedstawianie filmów przygotowanych przez studentów historii UMCS w Lublinie na specjalizacji: "Przeszłość w mediach - Mediatyzacja historii" w ramach zajęć z realizacji filmu historycznego.

Tym razem także zaprezentujemy filmy o Lublinie. Są to 3 etiudy zrealizowane w roku akademickim 2012/ 2013.

Pierwszy film został zrealizowany przez trzech studentów Tomasza Kowala, Jakuba Szponara i Wojciecha Drewniaka (aktualnie współtwórca i prezenter programu Historia bez cenzury) i nosi tytuł "UMCS - początki". Etiuda została zrealizowana w konwencji dokumentalnego filmu objaśniającego. Autorzy posłużyli się archiwalnymi kronikami, dokumentami, pisanymi, zaprosili do współpracy zawodowych historyków, którzy wystąpili w roli ekspertów. Całość narracji spina głos lektora spoza kadru. Film przedstawia trudne początki powstawania UMCS w Lublinie. 


***

Drugi film został zatytułowany "Lublin 1937-2012". Zrealizowali go trzej studenci: Łukasz Fik, Konrad Tracz vel Bednarczyk, Paweł Chilczuk (aktualnie doktorant w Zakładzie Metodologii Historii UMCS, współtwórca programu Historia bez cenzury). Etiuda jest b. interesująca. Autorzy w swojej produkcji wykorzystali archiwalny amatorski film o Lublinie wykonany w 1937 roku przez Stanisława Magierskiego. Sfilmowali współczesny Lublin w miejscach, gdzie zdjęcia do swojego obrazu robił Magierski i zestawili ze sobą ujęcia współczesne z archiwalnymi. Intencją twórców było pokazanie, jak współczesny Lublin zmienił się od czasów dwudziestolecia międzywojennego. 

 

***

Trzeci film nosi tytuł "Dzidek" i prezentuje postać Mariana Tadeusza Mokrskiego, oficera służącego na słynnym okręcie podwodnym ORP "Orzeł". 

[Filmową historię okrętu i jego załogi przedstawiają dwa obrazy: (1) "Orzeł" /1958/ w reżyserii Leonarda Buczkowskiego; (2) "ORP Orzeł. Jan Grudziński" /2014/ w reżyserii Cezarego Ibery.] 

Autorami prezentowanej etiudy są: Ireneusz Makuchowski, Katarzyna Niedziela, Jakub Gleń. Film został zrealizowany w konwencji klasycznego historycznego filmu dokumentalnego. Twórcy wykorzystali w nim fragmenty filmów fabularnych, dokumenty pisane, wypowiedzi rodziny, itd. 



Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Redakcja nie odpowiada za opinie formułowane w komentarzach do postów.