sobota, 28 marca 2015

ORAL HISTORY na UMCS

Historia mówiona na dobre zadomowiła się w polskiej humanistyce. W 2009 roku powstało Polskie Towarzystwo Historii Mówionej z siedzibą w Krakowie. Utworzono również naukowe czasopismo branżowe "Wrocławski Rocznik Historii Mówionej" wydawany przez Ośrodek "Pamięć i przyszłość". W Polsce historią mówioną zajmuje się wiele instytucji min.: "Ośrodek Karta", IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego, jednostki uniwersyteckie. 

Lublin jest jednym z tych miast, gdzie historię mówioną praktykuje się od wielu lat. Lubelskie instytucje takie jak "Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN" oraz Radio Lublin są jednymi z najważniejszych na polskiej mapie oral history. Badania w tym obszarze są także prowadzone na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Instytutach Filologii Polskiej i Historii. 

Historia mówiona cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów i doktorantów UMCS, którzy w ramach koła "Biblioteka Wspomnień" angażują się w zbieranie relacji oraz organizowanie spotkań, warsztatów i wykładów z ekspertami od oral history i specjalistami w innych dziedzinach np. takich jak metodologia historii. W Instytucie Historii odbyło się kilka takich spotkań. Relacje wideo z trzech wykładów prezentujemy poniżej.

Wykład prof. Jana Pomorskiego z IH UMCS pt. "Historia mówiona a kontekst kulturowy"


Wykład Krzysztofa Banacha z Państwowego Muzeum na Majdanku pt. "Oral History i wystawiennictwo"


Wykład dr Izabeli Lewandowskiej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pt.: "Wywiad jako technika zdobywania informacji"


 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Redakcja nie odpowiada za opinie formułowane w komentarzach do postów.